Krásná příroda, čerstvý vzduch, ideální dostupnost a množství turistických tras dělá z Vysokých Tater ideální místo pro aktivní dovolenou. Víte, jaká je ideální délka pobytu, kde se ubytovat a kdy Vysoké Tatry navštívit?

 

Kdy navštívit Vysoké Tatry?

Léto a začátek podzimu je ideálním obdobím pro vysokohorské túry. Kvůli ochraně přírody a bezpečnosti turistů jsou tatranské stezky otevřeny v období od 15. června do 31. října. Léto nebo podzim? Léto je obdobím častých bouřek. Je velice nepříjemné a hlavně nebezpečné, když se nemáte kam schovat. Proto je vždy před delší túrou nutné  zkontrolovat předpověď počasí. Na podzim je bouřek podstatně méně, ale naopak hlavně ve vysokých nadmořských výškách je už velmi chladno a silně fouká. Nepodceňte počasí a do batohu si přibalte teplé oblečení včetně čepice a rukavic.

zima a mlha 

 

Jaká je ideální délka pobytu ve Vysokých Tatrách?

Ideální délka pobytu v Tatrách je 4-5 dní. Optimální harmonogram může vypadat například takto:

  1. den: Po příjezdu a ubytování se na hotelu je vhodné začít malým výletem. 3-4 hodinový výlet je ideální rozcvičkou na hlavní túru.
  2. den: Hlavní vysokohorská túra. Tyto túry trvají nejčastěji 8-9 hodin. Důležité je vyrazit brzy ráno. V žádném případě nechoďte dlouhé túry po desáté hodině ranní.
  3. den: Odpočinková túra. Po náročné hlavní túře většinou  nebudete mít dostatek fyzických a hlavně psychických sil absolvovat stejně náročný výšlap i druhý den. Kratší odpočinková túra může mít cíl například v jedné z některých vysokohorských chat.
  4. den: Čas na relax. Po desítkách našlapaných kilometrů si zasloužíte odměnu. Nedaleko od Vysokých Tater se nachází termální park Vrbov. V areálu se nacházejí bazény s geotermální vodou plnou minerálních látek.
  5. den: Nákup suvenýrů, Tatranský čaj, sýr a cesta domů

 

 

Kde se ubytovat ve Vysokých Tatrách?

Štrbské pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica jsou místa, která jsou nejvhodnější pro váš pobyt. V těchto lokalitách je největší výběr hotelů, penzionů a chat. Také je zde nejlepší občanská vybavenost. V těchto místech najdete restaurace, kde se dá dobře najíst, koliby, kde můžete ochutnat tradiční jídla, obchody se smíšeným zbožím a stánky se suvenýry.

Bohužel mimo tyto tři hlavní lokality dostupnost a kvalita služeb prudce upadá. V těchto místech je řada zanedbaných budov z období socialismu a bez občanské vybavenosti. Taky není úplně vhodné hledat bydlení daleko od železnice spojující Tatranskou Lomnici se Štrbským plesem.

Preferujete-li levnější variantu, kemp je ideální volba. Jeden se nachází v Tatranské Lomnici.

Starý Smokovec

 

 

Jak se dostat do Vysokých Tater

Do Tater se ideálně dostanete autem nebo vlakem. Z česko-slovenských hranic trvá cesta autem do Vysokých Tater  2,5 hodiny. Část cesty je po dálnici. Proto je nutné zakoupit si elektronickou dálniční známku. Desetidenní známka vás vyjde na 10 Euro. Více o dálničních známkách zde.

Druhou možností je cesta vlakem. Do slovenského Popradu odkud je to již kousek do Vysokých Tater se dostane z Česka společnostmi RegioJetČeské dráhyLEO Express.

 

 

Ideální délka pro aktivní dovolenou v Tatrách je 4-5 dní. Avšak pokud chcete v Tatrách strávit více dní, zde pár tipů na další výlety a aktivity.

Belianské jeskyněPltě na DunajciAquacity Popradgolf v Tatranské LomniciTatrabob 

 

Příjemnou dovolenou v Tatrách

Předchozí článekTuristika ve Vysokých Tatrách
Další článekDoprava ve Vysokých Tatrách