Ptáte se, jak dlouho trvá Tabata? Jedno kolo Tabaty trvá pouhé 4 minuty. Zdá se vám to málo? Věřte, že to budou velmi dlouhé čtyři minuty. Cviky, které cvičíte v těchto čtyřech minutách musíte provádět na maximum a ve velmi rychlém tempu. Po těchto čtyřech minutách můžete skončit a mít pocit dobře odvedené práce nebo pokračovat.

 

Jak vypadá správný Tabata trénink

Ve skutečnosti Tabata trénink nekončí hned po prvním kole, tedy po čtyřech minutách. Každý trénink se skládá z více kol. Mezi každým kolem je 1-2 minuty odpočinku a začíná další kolo.

jak dlouho trvá Tabata

 

Kolik kol Tabaty cvičit

Zde záleží na několika faktorech. Tím nejdůležitějším je vaše výdrž. Nemá smysl cvičit do totálního vyčerpání. Cviky stejně nebudete dělat technicky správně a riskujete zranění. Dalším faktorem je účel cvičení. Chcete zhubnout, chcete udržet kondici nebo ji ještě více zvýšit? Podle účelu se následně odvíjí počet kol. V zásadě však platí, že v průměru 3-5 kol obvykle stačí pro plnohodnotné Tabata cvičení, což je cvičení o délce 15-25 minut.

 

Dáváte-li přednost dlouhým cvičením, můžete cvičit Tabatu i 40-50 minut. V tomto případě musíte vhodněji strukturovat cviky. Nejlépe jedno intenzivní kolo střídat s méně intenzivním kolem. Mezi intenzivní kolo může například patřit cvičení náročných angličáků. A mezi méně intentenzivní kolo lze zařadit cviky jako sprint na místě nebo vysoká kolena. Během těchto cvičení budete mít možnost se zotavit, popadnout dech, tak abyste v dalším kolem mohli zase vydat to nejlepší. 

 

Proč je Tabata tak vyčerpávající?

I po jednom kole Tabaty toho můžete mít plné kecky. A i za 4 minuty se můžete odrovnat. Proč? Tabata metoda, která patří do kategorie HIIT, tedy do vysoce intenzivních intervalových tréninků. Intervaly, kdy cvičíte se střídají s intervaly odpočinku. Zatímco u převážně většiny HIIT tréninků, je časový interval odpočinku delší než interval cvičení, u Tabaty je to naopak. U Tabaty delší dobu cvičíte a kratší odpočíváte. Konkrétně 20 sekund cvičíte a 10 sekund odpočíváte. A právě záměna intervalů dělá z Tabaty tak náročné cvičení. Ovšem je potřeba dodat, že díky tomu i velice efektivní.

Předchozí článekJak správně provádět cvičení Tabata a jaké cviky vybrat
Další článekJak často cvičit Tabatu