Sed-leh je kontroverzní cvik, který je řadou profesionálních trenérů zatracován. Klasické sedy-lehy jsou nahrazovány moderními cviky. Údajně sedy-lehy poškozují záda. Ale na obranu tohoto cviku, každý cvik, který cvičíme nesprávně nám může způsobit nějaké potíže. My dáme sedům-lehům šanci a níže si něco řekneme o jeho statické variantě. Statický sed-leh patří do skupiny izometrických cviků. Neuděláte žádný pohyb a přitom účinně zpevníte vaše břišní svaly.

statický sed leh

Jaké svaly posílím?

Statické sedy-lehy posilují oblast břicha. Jde zejména o přímý břišní sval.

 

Jak cvičit statický sed-leh?

Jednoduše řečeno jde o klasické sedy-lehy, ale bez pohybu. Proto zde platí téměř vše co u sedu-lehu. Popis najde zde: Sedy lehy – pro pevné a viditelné břišáky

Položte se na záda. Pokrčte nohy v kolenou a chodidly se dotýkejte země. Kolena jsou od sebe na šířku pánve. Ruce si můžete položit buď za hlavu, což je o něco těžší varianta nebo na hrudník, což je lehčí varianta.

Zatněte břicho. Následně  zvedněte trup do polohy, kdy pocítíte, že vaše břišní svaly jsou aktivovány.

V této poloze zůstaňte co nejdéle. Pokud tento cvik zařadíte do Tabata tréninku, vydržte nehnutě 20 sekund a poté si odpočiňte.

Možná tě bude zajímat:

Sedy lehy škodí zádům! Kde je pravda?

 

SEDY LEHY – pro pevné a viditelné břišáky

 

Sezení zkracuje délku života

 

Cvik sed-leh: rada

Aby byl cvik maximálně účinný, nepoužívejte žádné pomůcky pro ukotvení nohou. Pokud ukotvíte nohy například za žebřiny, výsledný efekt bude nižší, protože budete ulevovat břišním svalům.

Místo toho raději zvolte takovou vzdálenost trupu od země, kterou zvládnete. Někteří nadzvednou pouze hlavu, zatímco jiní trénovaní jedinci se přiblíží až ke kolenům a v této pozici vydrží bez hnutí několik desítek sekund.

 

Závěrem

Většina z nás zná sedy-lehy už od školky. Statická varianta přináší alternativu ke klasickému cviku.


Nepřehlédněte! Online cvičení zdarma.

Vyzkoušejte Tabata trénink jednoduše a úplně zdarma.

Tabata Workout časovač

spustit trénink

Další sada tréninků na Tabata tréninky online


 

TIP Z INTERNETU

 

zdroj obrázku: livestrong.com

Předchozí článekSUMO DŘEPY – pro krásné nohy a pevný zadek
Další článekZDVIH NOHOU VLEŽE – účinný cvik na vypouklé břicho