Zajímá vás kde se vzalo cvičení Tabata a kdo stál za jeho vznikem? Tabata trénink objevil japonský vědec doktor Izumi Tabata a jeho tým výzkumníků z národního institutu pro fitness a sport v Tokiu v roce 1996. Cílem bylo najít účinný způsob, jak zvýšit vytrvalost sportovců. Doktor Tabata a jeho tým provedli výzkum na dvou skupinách sportovců. První skupina sportovců trénovala po celou dobu ve střední zátěži. Zatímco druhá skupina prováděla cviky s vysokou intenzitou.

Skupina se střední intenzitou zátěže cvičila pět dní v týdnu po dobu celkem šesti týdnů, kdy každý trénink trval jednu hodinu.

Druhá skupina, která prováděla cviky ve vysoké intenzitě cvičila čtyři dny v týdnu taktéž po dobu šesti týdnů. Nicméně tyto tréninky trvaly pouze čtyři minuty. 20 sekund intenzivního cvičení se střídalo s 10 sekundami odpočinku mezi každou sérií.

 

Která skupina sportovců měla lepší výsledky

První skupina sportovců, která cvičila ve standardní střední zátěži zvýšila svůj aerobní (kardiovaskulární) systém.  VO2max, což je množství spotřebovaného kyslíku vzrostlo o 5 ml/kg/min.  Avšak pouze velmi malé zlepšení bylo zaznamenáno u anaerobního výkonu.

Naopak skupina, která cvičila pouze čtyři minuty systémem vysoce intenzivního intervalového tréninku zaznamenala mnohem větší nárůst aerobního systému. VO2max se zvýšil o 7ml/kg/min.  A také až o 28% procent se zvýšila anaerobní složka

 

Co je aerobní a anaerobní systém?

Aerobní složka funguje při lehké námaze s nízkou intenzitou jako je chůze, běhání nebo klidná jízda na kole.

Anaerobní systém se aktivuje při krátkodobé velké zátěži. Zde patří například sprint, výbušné pohyby nebo zvedání těžkých vah s nízkým počtem opakování.  

 

Má vysoce intenzivní intervalové cvičení smysl? Je účinné cvičení Tabata?

Závěrem lze říci, že vysoce intenzivní intervalový trénink má mnohem větší dopad na náš aerobní a anaerobní systém. Mnohem důležitější však je, že těchto výsledků lze dosáhnout za podstatně kratší dobu než u standardního cvičení se střední intenzitou zátěže. 

 

Doktor Izumi Tabata je autorem mnoha vědeckých článků v mnoha světových publikacích. Jeho účinná tréninková metoda je známá a populární po celém světě.

 

Možná tě bude zajímat:

Přehled cviků pro Tabata trénink

Tabata časovače

Jak cvičit Tabatu

 

Předchozí článekPlank test – překroč svou hranici
Další článekPro koho je Tabata trénink vhodný a pro koho ne