Tabata patří do kategorie vysoce intenzivních intervalových tréninků. Tyto tréninky najdeš pod zkratkou HIIT (High Intensity Interval Training). Nicméně Tabata není obyčejný intervalový trénink. Je to král všech intervalových tréninků. U klasického intervalového tréninku střídáš cviky o vysoké zátěži s totálním odpočinkem. Pro představu, 30 sekund děláš cvik s vlastní vahou (např. angličáky, kliky, sedy-lehy) a následně 60 sekund odpočíváš. Toto opakuješ několikrát. U těchto intervalových tréninků máš na odpočinek dostatek času. Delší dobu odpočíváš než cvičíš.

Tabata je unikátní v tom, že poměr mezi cvičením a odpočinkem je opačný. Tedy delší čas makáš, kratší odpočíváš.

 

Jak se cvičí Tabata

Zapamatuj si tyto tři čísla 20 – 10 – 8.

20 sekund makáš na 100%

10 sekund odpočíváš

8 – je počet sérií, cviků, které zvládneš za jedno kolo Tabaty


Jedno kolo Tabaty uděláš přesně za 4 minuty. Ano, pouze 4 minuty. Už se nemůžeš vymlouvat na nedostatek času.  Důležité je, aby byly intervaly poctivě dodržovány. Neflákej cviky a nenatahuj si přestávky!

Je pravděpodobné, že tvoje kondice půjde velmi rychle nahoru. Jednoduše si přidej další Tabatu, další čtyřminutovku. Dej si dvě minuty pauzu a pokračuj znovu. Během Tabaty začneš velmi rychle ztrácet sílu. Nedělej si starosti, že tvůj výkon u další Tabaty bude horší než u první. Tento stav se očekává.

 

Pokračuj na článek:

Jak vybrat cviky

 

Předchozí článekCo je Tabata Workout
Další článekJak vybrat Tabata cviky