V našem životě může nastat situace, kdy se, nedejbože, budeme muset bránit fyzickému napadení. Útočník je často větší a silnější. Za oběť si vybírá nejčastěji  ženy nebo starší a bezbranné lidí. Většina z nás neví jak se bránit. Často slýchávám, že proti skupině nebo silnějšímu útočníkovi se nedá ubránit. Útočník má svaly, ty musíš mít čáry. Nemá cenu se s útočníkem přetahovat. Naopak musíš využít jeho sílu ke svému prospěchu.

 

Jak se ubránit silnějšímu protivníkovi? 

Schopnost využít znalosti lidského těla spolu s momentem překvapení nám umožní přemoct fyzicky silnějšího protivníka. Nervovou soustavu má každý člověk jedinečnou, a proto i bolest vnímá každý z nás jinak. Údery na vitální body nebo tlaky na tyto body nám zajistí kontrolu nad protivníkem. Dýchací soustava je ovládána bránicí.

Už jsi měl někdy vyražený dech? Pokud dokážeš kontrolovat protivníkův dech tak jej dokážeš plně ovládat.

Uklouzl jsi někdy na ledu? Jak jsi se cítil? Co když budeš umět sebrat rovnováhu protivníkovi tak, že budeš moct ovládat jeho sílu, kterou využiješ proti němu samotnému.

 

Polož si otázku. Může protivník pokračovat v útoku, když cítí nesnesitelnou bolest, ztratil stabilitu a nemůže dýchat?

 

Pravděpodobně velmi těžko.

Tvoje šance na ubránění se výrazně zvýší.

 

 

Teď už víš jakým způsobem se lze ubránit. Otázka zní, kde se to všechno naučit. Navštívit můžeš Dojo Sokaku Takeda v pražském Karlíně, které vyučuje sebeobranný styl Daito-ryu Aikijujutsu.

 

Jak zvítězit? Co radí japonský mistr bojového umění?

 

Daito-ryu Aikijujutsu jako sebeobrana

Daito-ryu je škola, která učí kompletní systém boje, zahrnuje techniky umění těla i ovládání různých zbraní. Kopy, údery pěsti, údery lokty, kolena, seky, hody na zem, škrcení, podmety, strhy, páky na klouby, tlaky na vitální body lidského těla a hody pomocí aiki.

 

Daito-ryu Aikijujutsu je bojový styl, který byl původně vyhrazen pouze pro elitní válečníky ve starém Japonsku. Styl Daito-ryu se nikdy nevyučoval ani neukazoval na veřejnosti. Bojová učení školy byly předávány tajně v rámci samurajských klanů až do současnosti. I proto v Evropě najdeme jen několik škol s původní výukou systému Daito-ryu. Jedna taková škola se nachází i Praze v Sokaku Takeda Dojo na adrese Křižíkova 48, Praha 8.

 

Jak správně meditovat

 

 

 

Předchozí článekChyby, které děláme v posilovně
Další článekTabata tapeta na plochu