Máš-li strach, nemůžeš zvítězit. Neznáš-li pokoru a máš přehnaně vysoké sebevědomí,  nezvítězíš. Tato tvrzení platí nejen v boji, ale i běžném životě. Jaké je tedy optimální cesta? Jak zvítězit? Odpověď je možná skrytá v otázce, kterou nám na semináři o AikiJutsu položil mistr bojového umění Soke Keido Yamaue, budhistický kněz a mistr bojových umění z Japonska.

Otázka zněla:

Are you ready to die? (Jsi připraven zemřít?)

Chvilku koukám, nechápu. Říkám si, cože? Co je to za otázku. Jestli jsem připraven zemřít? No, tak to vážně nevím. Jsem zmateny. Mistr po chvilce  mlčení odpovídá: Strach ze smrti a touha po životě nám zabraňuje život prožívat naplno. Měli bychom žít tak, abychom byli kdykoliv připraveni zemřít, abychom zemřeli šťastní. Neměli bychom žít v zítralandu.  Měli bychom žít dnešním dnem a vychutnat si sílu okamžiku. Zítřek nemusí přijít.

 

Z počátku hloupá otázka měla hlubokou myšlenku. A díky této myšlence jsem dostal odpověď na otázku jak zvítězit. A to nejen v boji.

Jak přemoci silnějšího protivníka?

Pokud máme bojovat proti někomu cizímu, můžeme dostat strach. Strach nás začne svazovat, začneme se bát o svůj život a zatuhneme. Při zatuhnutí ztratíme řeč, pohyb, rychlost, nejsme schopni ničeho. Naopak, pokud si budeme předem jistí vítězstvím, bude nám chybět pokora, budeme přebuzení, opět prohrajeme. Naše tělo se přesytí adrenalinem a my ztratíme nad tělem kontrolu.

Ačkoliv to zní hloupě, rada zní.

 Pouze za předpokladu, že přistoupíme k boji jako k něčemu na čem nám nezáleží, že můžeme zemřít  a s čistou hlavou, Vyhrajeme.

 

Chtěl jsem se s Vámi o tuto hezkou myšlenku podělit, protože si myslím, že je důležité najít rovnováhu mezi strachem a přehnaným sebevědomím.

Předchozí článekJak správně meditovat
Další článekDýňová polévka – jednoduchý recept