Stále jsem se sám sebe ptal, mám při meditování poslouchat hudbu nebo mám být v naprostém klidu. Co je správně? Nevím, dlouho jsem nevěděl. Netušil jsem ani jak k meditaci přistupovat. Jak ji správně provádět a vlastně jsem ani nevěděl čeho mám dosáhnout. Jednou jsem se zúčastnil semináře o bojovém umění AikiJutsu, kde vystoupil Soke Keido Yamaue. Soke Yamaue je mistrem bojových umění a taky buddhistickým knězem v Japonsku. Část přednášky byla zaměřena i na meditaci a právě tam jsem se dozvěděl jak je to s poslechem hudby.

Odpověď zněla záleží na Vás, jestli budete hudbu poslouchat či nikoliv. Dejte si jen pozor na správný výběr.

Tato slova mě potěšila, protože rád při relaxaci a meditaci hudbu poslouchám. Dále bych chtěl říct něco o alfa hladině, rozdílu mezi klasickou hudbou Mozarta a Beethovena a Ambient ChillOut setech.

relaxační hudba

 

Meditační hudba v alfa hladině

Na přednášce zazněly termíny jako alfa, beta, theta a delta vlny. Ve zkratce jde o elektrickou aktivitu produkovanou v našem mozku. Tyto vlny odrážejí stav našeho vědomí. Například beta vlny jsou spojovány s běžným bdělým vědomím, logickou činností a schopnosti řešit problémy. Delta vlny se objevují za hlubokého bezesného spánku. A alfa vlny souvisí s vysoce uvolněným stavem vědomí což může být právě meditace. Při tomto stavu jsme přirozeně uvolnění, dokážeme být více kreativní, tvořiví, máme větší představivost a zlepšuje se nám paměť. A právě meditační hudba nám ulehčí vstup do tzv. hladiny alfa.

7 důvodů proč poslouchat hudbu během cvičení

Na internetu a Youtube najdete kvanta meditační hudby v této hladině zdarma. Stačí jen zadat výrazy jako hudba alfa vln ke studiu, odpočinková hudba, alpha and theta relaxation apod.

 

Klasická hudba při meditaci

Při meditování lze poslouchat klasickou hudbu. Je lepší poslouchat Mozarta nebo Beethovena? V knize 59 vteřin jsem četl studii o tom, že pokud dětem do tří let pouštíte  skladby Mozarta zvýšíte tím jejich inteligenci. Řada maminek pouštěla dětem do postýlky Mozarta s přáním, že jednou z nich vyrostou podobní géniové. Tato teorie o zvýšení inteligence za pomocí Mozartových skladeb byla časem vyvrácena. Pozoruhodné však bylo, že Mozartem se můžete snáz dostat do hladiny alfa. Opakem je další velký skladatel Beethoven. Ten v nás často vyvolává pocit jako úzkost, deprese, smutek apod.

Skladby těchto velikánů jsou na Internetu opět ke stažení zdarma.

Porovnejte například Mozartovu  – Piano Sonata No. 16 a Beethovenu – Symphony No. 5

Mozart hudba

 

Ambient ChillOut

Tento druh hudby mám při meditování nejraději. Chillout ve volném překladu znamená uklidnění, uklidňující hudba. Chillout je termínem pro řadu stylů elektronické hudby. Jeden z těchto stylů je Ambient Chillout, který se dokonale hodí pro relaxaci a meditaci. Tento styl je velice jemný a uvolňující.

12 nejlepších písniček ke cvičení

Nejraději mám Ambient Chillout od DJ Rivera. Tento DJ ze švédského Stockholmu velice citlivě vybírá jednotlivé tracky od nejlepších světových interpretů (Namátkou Hans Zimmner, Mike Oldfield, Paul Oakenfold, Chicane) a vytváří z nich nádherné hudební sety, které opravdu stojí za poslechnutí.

Na jeho oficiálních stránkách jsou sety volně ke stažení. www.djriver.com

 

Pro efektivní cvičení je potřeba i odpočinek. Jedna z forem odpočinku může být meditování. Stav, kdy naprosto vypnete a zapomenete na každodenní starosti. Meditovat můžete za naprostého ticha nebo s hudbou.

 

Ať už si vyberete k meditování jakýkoliv styl hudby, důležité je abyste se cítili uvolněně.

 

Předchozí článekFitness ovesné sušenky – jednoduché, zdravé, chutné. Pouze 4 suroviny
Další článekJak správně meditovat