Když budu cvičit sedy lehy, můžu si poškodit záda? Toto je velice častá otázka v diskuzích na Internetu. V dnešní době se tento tradiční cvik příliš nedoporučuje zařazovat do cvičebního plánu.  Otázka zní jestli právem nebo neprávem. Pojď se podívat, co odsunulo sed leh na okraj zájmu.

bolest zad

 

5 příčin, které odsunuly dříve populární sed leh na okraj zájmu

Může za poškození či bolesti zad samotný cvik nebo naše neznalost a nepřipravenost?

 

Jednotvárné cvičení

Určitě v životě nesnášíš stereotyp. Tak proč pořád dokola cvičíš jen jeden cvik? Typický příklad. Chci se zbavit dlouhodobě pěstovaného břicha. Pokud možno co nejrychleji. Příjmu proto, v poslední době velice oblíbenou 30 – denní výzvu. Den co den dělám pouze sedy lehy. Co se stane? Břicho nezmizí, ale naopak si zaděláš na problém se zády!

A proč? Protože zbytek svalů zanedbáváš. Pokud nemáš posílené zádové a vnitřní svaly, tak cvičením sedů lehů budeš záda jen enormně zatěžovat.

Rada: Cvič komplexně celé tělo a cviky střídej. Posiluj rovnoměrně. Zlepšuj se v kondici, síle a rychlosti. Vyzkoušej například Tabatu nebo jiný druh intervalových tréninků.

 

Nedostatečný strečink

Řada lidí se ihned pustí do sedů lehů, aniž by se protáhla a zahřála. Zahřátím více prokrvíš svaly a strečinkem zvětšíš pohybový rozsah. A to přece potřebuješ, ne? Krátký warm up sníží riziko poškození zad, tak ho nevynechávej! Nezapomeň, že i protažení  před a po cvičení patří ke komplexnosti celého snažení.

Rada: Suzukiho strečink je soubor 30 protahovacích cviků na celé tělo. Z tohoto rozsahu si určitě vybereš.

 

Obchodní zájmy

Fitness a zdravý životní styl je velký byznys. Není v zájmu výrobců posilovacích strojů, aby jsi cvičil jednoduše, efektivně a bez jejich strojů. Samozřejmě, že nám tyto firmy budou tvrdit, že tradiční sed leh je zdraví škodlivý a ničí záda.

Proč, když sed leh tolik let fungoval najednou nefunguje? Funguje. Nesmíš věřit všemu co vidíš v televizi. Hlavně ne Teleshoppingu.

Rada: Cvičit se dá i zdarma a bez drahých posilovacích strojů. Prozkoumej náš web tabataworkout.cz a uvidíš.

 

Splašené kmitání

Když budeš při sedu lehu kmitat jak splašený metronom, tak mnoho parády neuděláš. Sice zvládneš vysoký počet opakování, ale úplně zbytečně. Břišáky tě musí pálit po několika málo opakování.  Nemá smysl dělat vysoký počet bez tohoto pálivého pocitu. K čemu 50, 100, 200 opakování, když dříve padneš vyčerpáním s bolestmi zad.

Rada: Dělej cvik pomalu a soustřeď se na správné dýchání.

 

Špatná technika

Děláš sed leh technicky správně? Většina lidí sed leh neumí. Stačí se zajít podívat do fitka. Někdy tam najdeš opravdové exempláře. O splašeném kmitání jsem už psal, ale jaké jsou další chyby, které způsobují bolest zad?

  1. tlačení hlavy k hrudníku – hlavně u varianty s rukama za hlavou dochází k tzv. zabalení. Ruce tlačí na hlavu (zátylek) a tím dochází k přetížení krční páteře.
  2. zvedání se až ke kolenům –  Poloha, kdy se hrudník dotýká kolen je zbytečná a neefektivní. Více se zapojují vzpřimovače bederní páteře a flexory kyčelního kloubu, což vede k přetížení beder.

Rada: Jak dělat sedy lehy technicky správně se dozvíš v článku: Sedy lehy – pro pevné a viditelné břišáky.

 

Stále si myslíš, že za poškození zad můžou sedy lehy?

Vezmi si známe osobnosti. Bruce lee nebo Muhammad Ali. Ti udělali za život nespočet sedů lehů. Určitě uznáš, že byli ve skvělé formě a žádné velké problémy se zády neměli. Řídili se jen několika základními pravidly – Správná technika, strečink a komplexní cvičení.

 

 

Kdy sedy lehy naopak necvičit?

Jestli máš nějaké zdravotní problémy, sed leh raději vynechej nebo se poraď fyzioterapeutem.

Cvik úplně vynechej pokud máš jakékoliv onemocnění páteře (vyhřezlá ploténka, degenerativní změny na páteři, zúžení páteřního kanálu, aj.) nebo máš problémy s pánevním dnem (inkontinence).

 

Závěrem

Sed leh je základní cvik pro rozvoj břišních svalů. I přes pošramocenou pověst by měl mít místo v našem cvičebním plánu. Dá se cvičit kdykoliv a bez použití dalších pomůcek.

 

Předchozí článek7 důvodů proč poslouchat hudbu během cvičení
Další článekJak cvičit v karanténě? Vyzkoušejte prkno.